Léto 2017

katalog Karmelitánského nakladatelství

Milí čtenáři,

i tentokrát se v letních novinkách najde něco, co si zaslouží zvláštní pozornost.

Za unikátní počin považuji knihu Evangelium podle Jóba z pera slovenského kazatele Daniela Pastirčáka. Znalost Bible se tu snoubí nejen s lidskou zralostí, ale i s literárním nadáním (autor je držitelem několika literárních ocenění). Kniha, která má také zdařilou grafickou úpravu, si už nachází své čtenáře, a to dokonce i mimo křesťanský rámec.

Katecheticky kvalitní je i drobná knížečka Veroniky K. Barátové Boží vůle: bludiště, nebo cesta? Autorka demaskuje různá klišé, která se v křesťanských kruzích ohledně tohoto tématu tradují; otazníky řeší s nevšední moudrostí. Množství příkladů ze života napomáhá čtivosti textu, takže je přístupný i mladým čtenářům.

Osobně mám radost, že se podařil kvalitní český překlad díla, které se dočkalo již mnoha cizojazyčných vydání: Paul C. Vitz, Psychologie a kult „já“ (orig. Psychology as Religion). Název hovoří za vše. Jedná se o důkladnou kritickou studii o humanistické psychologii a některých jejích tendencích, které zdánlivě lidství vyvyšují, ale v důsledku toho je uzavírají do neplodného narcismu.

Jako vždy ale nabízíme i lehčí žánr. Vychází nová kniha Hany Pinknerové Život v tempu andante a také knížka z pera Ivana Renče Malý král určená dětem asi od šesti let. Autor je vynikající vypravěč a nová kniha děti jistě nejednou rozesměje.

Závěrem zmíním i nová vydání několika dlouho vyhlížených titulů. Znovu vychází knižní rozhovor s jezuitou Ludvíkem Armbrusterem Tokijské květy, který před několika lety vyhrál anketu Katolického týdeníku o nejlepší knihu roku.

S novou obálkou a rozšířeným textem jsou opět k mání i Mariánské modlitby (ed. Vojtěch Kodet). Představují promyšlený výbor těch nejkrásnějších modliteb k Panně Marii, od prvních staletí po Kristu až po modlitby posledních papežů.

Vojtěch Kodet nám sepsal i Novénu k Neposkvrněnému Srdci Panny Marie, kterou mohu vřele doporučit jako modlitební pomůcku (nejen) u příležitosti oslav fatimského výročí.

Za redakci Karmelitánského nakladatelství

Kateřina Lachmanová,

šéfredaktorka