Jaro 2017

katalog Karmelitánského nakladatelstvíMilí čtenáři,

poslední dobou slýchám od svých přátel často otázku: „Co chystáte zajímavého?“ Mám radost, že vždycky je tu nejeden titul, který stojí za zvláštní pozornost.

Tentokrát se vysloveně těším na knihu Františkáni z Bronxu, další kousek edice Osudy. Jde o „kvítky“ ze života jedné františkánské komunity, která už léta sídlí a slouží ve vykřičené a docela nebezpečné čtvrti New Yorku. Dramatičností i čtivostí si nezadá se slavnou knihou Dýka a kříž od Davida Wilkersona. Ale když už jsme u františkánů, leckoho z přemýšlivých lidí potěší, že vydáváme známou Chestertonovu esej František z Assisi v novém překladu.

edici Orientace vychází novinka Pravá sebeúcta (Jim McManus) – stále aktuální téma, přičemž autor vkusně propojuje duchovní život a psychologii.

Připravili jsme též útlou, ale vzácnou knížečku pro ty, kdo chtějí lépe pochopit papeže Františka: Papež František a jeho jezuitské kořeny (autor S. Kiechle, provinciál německých jezuitů). Současného papeže totiž ani nelze správně chápat bez znalosti ignaciánské spirituality. Dále vyšel cenný příspěvek k lutherskému výročí z pera prof. Jaroslava Vokouna, Luther – finále středověké zbožnosti. Rovnou upozorňuji, že autor se snažil napsat knihu čtivou, takříkajíc „pro normální lidi“, která ale rozhodně neurazí teology různých křesťanských denominací.

Léta slýcháme nářky rodičů i knihkupců, že v křesťanské literatuře chybí dobré knihy pro první školní věk. I proto mám radost, že mohla vyjít už před Vánoci kniha slovenských autorů Drakobijce moje cesta pro kluky od devíti let – a hlavně, že ji začínají objevovat jako výbornou pomůcku katecheté, vedoucí ministrantů, salesiáni i skauti. Pro tento věk stojí ještě za zmínku nové, výtvarně vylepšené vydání Kytice z královské zahrady o českých světcích z pera Ivana Renče.

Za redakci Karmelitánského nakladatelství

Kateřina Lachmanová
šéfredaktorka